Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Lisälämpö  (Luettu 235 kertaa)

Poissa Halko

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 1
  • Maalämpöfoorumi
Lisälämpö
« : 23.02.25 - klo:18:30 »
Hei, liityin juuri ryhmään kysyäkseni, onko jollain kokemuksia maalämmön asennuksesta lisä-/varalämmönlähteeksi?
Mulla on 150kw halkokattila ja kyljessä 4000l varaaja käytössä.
Olen lämmittänyt omakotitaloa n.170m2 ja ulkorakennusta n.35vuotta.
Kattila on vuonna 1959 valmistettu (Högfors) Heureka 10.
Pannuhuone/ulkorakennus sijaitsee n.30 metrin päässä omakotitalosta.
Lämmin käyttövesi pyörii ympäri vuoden lämmittäen pesu- ja kodinhoitohuoneen lattiaa.
Talvella lämmitetään kahden-kolmen päivän välein, kesällä viikon-kahden välein.
Olen itse rakentanut tämän systeemin 80-luvulla.
Nyt tosiaan kiinnostaa, onko jollain mahdollisesti samantyyppistä tai muuta mielipidettä,
joka liittyis tuohon ajatukseen, mitä mietin?
 

Poissa JariR80

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 34
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Lisälämpö
« Vastaus #1 : 24.02.25 - klo:11:39 »
Minulla on vähän vastaavalla ajatuksella toteutettu asennus pienemmässä mittakaavassa, eli maalämpöjärjestelmä on asennettu 90-luvulla asennetun öljylämmityksen (kaksoispesäkattila) rinnalle. Maalämpöä käytän tosin ensisijaisesti lämmitykseen, mutta öljykattila on liitetty järjestelmään nk. shunttiohjattuna lisälämpönä. Toimii siis lyhyesti siten, että kun öljykattilasta on saatavilla lämpöä (kattilan lämpö yli 45 astetta) niin otetaan ensisijaisesti lämpöä kiertoon kattilasta, jolloin maalämpöpumppu "ajaa itse itsensä alas" ja vastaavasti kun kattila jäähtyy alle 45 astetta, niin maalämpöpumppu lähtee käyntiin omia aikojaan. En tiedä onko systeemi välttämättä ihan tolkullinen talosnäkökulmasta, mutta päätökseen tämän tyyppisestä toteutuksesta vaikutti vallitseva maailmantilanne ja energianhintojen arvaamaton käyttäytyminen. Nykytoteutuksella pitäisi kuitenkin pystyä mökki pitämään pienen agrekaatin turvin lämpimänä vaikka sähkön tulo valtakunnan verkosta loppuisi kokonaan. Toisaalta kattilalla oli vielä elinkaarta jäljellä ja onhan tuossa tuo puunpolttomahdollisuuskin olemassa, eli vähän niinkuin "vesitakka".

Poissa Matias

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 4 663
Vs: Lisälämpö
« Vastaus #2 : 24.02.25 - klo:13:55 »
Meillä on -80 luvulla rakennettu ,alkujaan varaava yösähkö lämmitys.
Siinä on 1200l:n varaaja jossa vastukset ja tuota varaajaa voi lämmittää puukattilalla ja maalämpöpumpulla.
Lämmitysverkko lähtee pattereille varaajasta.
Maalämpökone käynnistyy kun varaajan lämpö laskee 35 asteeseen ja pysähtyy kun varaajan lämpö nousee 40 asteeseen.
Jos puukattilalla lämmittää niin varaajan lämpö nousee yleensä korkeammaksi ja maalämpökone ei käynnisty ennenkuin varaajan lämpö laskee tuohon 35 asteeseen.

Käyttövedelle on sitten oma 160l:n varaaja jonka "kylmä"vesi tulee ison varaajan kierukoiden kautta (esilämmitys) ja maalämpökone pitää tuon käyttövesivaraajan +55 asteisena. ;)

 
9kw Ekowell EPT400 vuodesta 1998
Jämä Kantikas 1250l Keruu 2X200m

Poissa tomppeli

  • Yleismoderaattori
  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 8 833
  • yli-ikämies
Vs: Lisälämpö
« Vastaus #3 : 24.02.25 - klo:15:15 »
Matiaksella fiksusti suuniteltu lämmitysjärjestelmä.
Tulee varmaankin hyvä hyötysuhde.
Kannattaa harkita tuollaista, jos on riittävästi tilaa kätettävissä.