Ilmaamista ajattelin, että sulkujen kanssa voisi olla varmempi juttu. Tai laittaa kunnon kierron useampi tunti, niin saattaa se mennäkin. Mittareista en tiedä onko mitään oikeaa tarvetta, mutta ittelle ne jotenkin tuntuu erinomaisen hyviltä mielenrauhoittajalta. Varsinkin kun ne tuli käytännössä ilmatteeksi linjasulkuihin liitettyinä. Eri mittaisiin kaivoihin saattaisi jotain hyötyä saada kuristuksen järkeilyyn.
Mulla tuli kaivot myös eri etäisyydelle pannuhuoneesta, niin kaivoin just nuo kanaalit niin, että matka molemmilta kaivoilta tuli samaan mittaan, eli identtiset lenkit rinnakkain. Porari yritti ensin viedä toisen kaivon niin, että olisi tullut tupla matka, eli riviin. Sanoin, että se porataan tähän. Ja mulla on 3 reikää nyt kolmiossa alle 15 m toisistaan. Ei erityisen paljon haittaa jos juomavesikaivo kylmenee ajanmittaan.
Timantti poraaja saattaisi säästää monta Euroa, jos saa vedettyä yhden kanaalin sisälle ja kaikki potentiaalisesti raksahtavat osat ulkona minimiin. Virtauksien hienosäätelyt voi myös kiinnosta, jos on eri mittaiset ja ikäiset kaivot. Samanmittaisilla ei varmaan linjasäädöillä muuta tarvetta kuin ilmaus. Lämmöt tasaantuu, kun toinen alkaa kylmetä ja toinen lämmetä.