Pumppu on 2014 asennettu, käyttötunteja on 21059h (4977h käyttövesi) ja täysitehoisena on riittänyt komeasti, koska talo on passiivitason eristyksillä.
Yöllä oli viiden aikaan alkanut erikoinen käytös, jonka huomasin vasta tänään illalla home assistantin huomattavasti kasvaneesta sähkön kulutuskäyrästä. Kompura yrittää käynnistyä 30min välein,
mutta ei lähdekään käyntiin. Testipuolella kompuran saa käyntiin ja käy noin minuutin, jonka jälkeen sammuu. Tuo saattaa olla normaali aikakatkaisu tuolle testille.
edit. Pystyin toteamaan tuon myös käytännössä Auto-käytöllä. Kompura käynnistyy kyllä ja käy n. 45-50 sekuntia ja sammuu.
Keruupumppu pyörii normaalisti ja samoin lämmönjakopumppu, eikä mitään virheilmoituksiakaan ole taulussa. Vuosia sitten vaihdettiin takuuseen pariinkin otteeseen pehmokäynnistin, mutta tuskinpa sekään on syyllinen, kun testipuolella kompuran saa käymään. Kuori auki tuntuu kompuran ääni hieman normaalia sirittävämmältä, mutta se voi olla väärä tulkintakin, kun ei ole aikoihin kuullut pumppua kansi avoinaisena.
Ideoita?
Kuvaa ThermIQ:sta ja vaihekuormituskäyrästä näkee myös käynnistysyritykset sinisinä n. 5A piikkeinä.

edit.
Vähän näyttäisi siltä, että laite ei tiedä kompuran käynnistyneen. Tuossa taisi olla ennen yhdeksää tuo testipuolella ajettu käynnistys, joka on tullut myös käyrälle näkyviin. Muutoin Auto-ohjauksella kompura on käynnistynyt ja keruupumppu ajanut 100% ja jopa lämpötilaeroakin on alkanut tulemaan keruuseen, joka todistaa liuoksen kiertävän.

Mikä sitten saa kompuran sammumaan tai miksei kone tiedä kompuran käynnistyneen?